19M.2.AHL.TZ2.H_6
A particle moves along a horizontal line such that at time seconds, ≥ 0, its acceleration is given by = 2 − 1. When = 6 , its displacement from a fixed origin O is 18.25 m. When = 15, its displacement from O is 922.75 m. Find an expression for in terms of .
Markscheme / solution
* This question is from an exam for a previous syllabus, and may contain minor differences in marking or structure.
attempt to integrate to find M1
A1
A1
attempt at substitution of given values (M1)
at
at
solve simultaneously: (M1)
A1
[6 marks]
Examiners’ report
[N/A]