SPM.2.SL.TZ0.8
The length, X mm, of a certain species of seashell is normally distributed with mean 25 and variance, .
The probability that X is less than 24.15 is 0.1446.
A random sample of 10 seashells is collected on a beach. Let Y represent the number of seashells with lengths greater than 26 mm.
Find P(24.15 < X < 25).
Find , the standard deviation of X.
Hence, find the probability that a seashell selected at random has a length greater than 26 mm.
Find E(Y).
Find the probability that exactly three of these seashells have a length greater than 26 mm.
A seashell selected at random has a length less than 26 mm.
Find the probability that its length is between 24.15 mm and 25 mm.
Markscheme / solution
attempt to use the symmetry of the normal curve (M1)
eg diagram, 0.5 − 0.1446
P(24.15 < X < 25) = 0.3554 A1
[2 marks]
use of inverse normal to find z score (M1)
z = −1.0598
correct substitution (A1)
= 0.802 A1
[3 marks]
P(X > 26) = 0.106 (M1)A1
[2 marks]
recognizing binomial probability (M1)
E(Y) = 10 × 0.10621 (A1)
= 1.06 A1
[3 marks]
P(Y = 3) (M1)
= 0.0655 A1
[2 marks]
recognizing conditional probability (M1)
correct substitution A1
= 0.398 A1
[3 marks]